Organizacja wesela podczas pandemii. Czy trzeba płacić za wesele, które nie odbyło się z powodu koronawirusa?

Ostatnie zmiany dotyczące organizacji wesel i limitu osób uczestniczących w uroczystościach weselnych, które wprowadził polski rząd, spowodowały niemałe zamieszanie wśród par młodych. Co zrobić, jeżeli ilość gości weselnych nie mieści się w wyznaczonym limicie?

Czy można wtedy odwołać wesele bez ponoszenia konsekwencji finansowych? Adwokat Opole odpowie na to pytanie.

To zależy. Należy pamiętać, że restauracje i domy wesele też znajdują się w trudnej sytuacji, gdyż nigdy nie wiadomo, czy za kilka dni ich powiat nie znajdzie się w strefie żółtej lub czerwonej i organizacja imprez będzie niemożliwa.

Dlatego w takich sytuacjach najlepiej dążyć do polubownego rozwiązania sporu, przede wszystkim poprzez zmianę terminu przyjęcia, a nie jego całkowite odwoływanie. Jeżeli dom weselny znajduje się w powiecie w strefie czerwonej (w której aktualnie obowiązuje limit 50 osób), a wesele zaplanowane jest dla gości w większej liczbie niż 50 mamy dwie możliwości do wyboru.

W takich sytuacjach kodeks cywilny mówi o tzw. częściowej niemożności świadczenia.

Zgodnie z treści art. 495 § 2 kodeksu cywilnego „jeżeli świadczenie jednej ze stron stało się niemożliwe tylko częściowo, strona ta traci prawo do odpowiedniej części świadczenia wzajemnego.Jednakże druga strona może od umowy odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe.”

A zatem przyszli małżonkowie mają dwie możliwości do wyboru – mogą zmniejszyć liczbę gości do 50 i zapłacić tylko za tych, którzy rzeczywiście będą brać udział w imprezie, albo zrezygnować z przyjęcia całkowicie (bądź też zmienić jego termin). Analogicznie sprawa wygląda w sytuacji, gdy para młoda organizuje wesele na 200 osób (aktualny limit w strefie zielonej 150 osób). Wtedy małżonkowie także mają do wyboru – albo zorganizować wesele na 150 osób, albo zrezygnować z wesela w ogóle.

Zespół naszych adwokatów w Opolu jest do Państwa dyspozycji w każdym możliwym terminie zapraszamy do naszej kancelarii w centrum Opola – Kancelaria Prawna Hajdas i Hiper.

Related Posts